Dyslipidémia a diabetes melittus (Rusko)

Popis: Ambulantná aplikácia kombinovanej laserovej terapie u pacientov s diabetes mellitus a dyslipidémiou.

Popis:

Arteroskleróza u pacientov s diabetes mellitus (DM) je charakterizovaná skorým vznikom a rozšírením, čo umožňuje rozprávať o DM ako o prirodzenom modeli aterosklerózy. DM a aterioskleróza sú choroby s podobnou lipidovou poruchou, sprevádzané hypercholesterinémiou, hyperglyceridémiou a hypoalfacholesterinémiou. Platí ako fakt, že v prípade DM závislom na inzulíne (IDDM) je tento sprevádzaný sekundárnou hyperlipoproteinémiou. Vysvetlenie spočíva v absolútnej inzulínovej nedostatočnosti a zníženie aktivity lipoproteín-lipázy. Hyperlipoproteinémia môže byť reverzibilná v prípade, že je efektívne liečená. Koniec koncov, každá dyslipoproteinémia, ktorá ide spoločne s DM je nielen veľkým rizikovým faktorom pre vznik arterosklerózy, ale je taktiež jedným z hlavných faktorov pri špecifickej patogenéze mikroangiopatie. U väčšiny pacientov s DM je pri existencii dyslipoproteinémie a hyperlipoproteinémie silne vyhranená /charakteristická/ hypoxia, zatiaľ čo sa súčasne prehlbuje nedostatok inzulínu a klesá citlivosť bunkových receptorov. Toto narušuje liečenie pacientov a podporuje ďalší postup diabetickej mikroangiopatie.

Pacienti s NIDDM nie sú chránení CHD, čo je spôsobené kvalitatívnymi a kvantitatívnymi zmenami krvných lipoproteínov LP. Okrem kvalitatívnych zmien LP sú pre NIDDM charakteristické nasledovné situácie: Hypertriglyceridémia a redukcia high-density (s vysokou hustotou) lipoproteíncholesterínov v raných štádiách choroby, čo bolo pozorované u 20% pacientov. Ako ukazujú niektoré výskumy v prípade NIDDM je najčastejšie sa vyskytujúcou poruchou lipidov kombinovaná hyperlipidémia, ktorá sa prejavuje vysokými koncentráciami triglyceridov (TG), celkového cholesterínu (TC) a lowdensity (s nízkou hustotou) lipoproteíncholesterínu (LDL-c), ako aj zníženou koncentráciou high-density lipoproteíncholesterínu (HDL-c).

V prípade NIDDM je najčastejšou poruchou lipidov hyperglyceridémia, vo väčšine prípadov typu IV, spojená so zvýšením intenzity syntézy very-low- density lipoproteíncholesterínov (VLDL-c). Redukcia HDL-c sa prejavuje ako u pacientov s nedávno prepuknutou NIDDM, tak aj u pacientov s dlhodobým diabetom, ktorí sú nastavení hypoglykemickými preparátmi a inzulínom. Niektoré výskumy poukazujú na súvislosť medzi rezistenciou na inzulín a nízkou koncentráciou HDL-c. Koncentrácia HDL-c stúpa pri terapii inzulínom a pri úbytku hmotnosti. Podľa M. Laakso et al., (1988), je úbytok HDL-c súvisiaci s ochorením (morbiditou) CHD a prognóza úmrtnosti u pacientov s NIDDM veľmi závažný. Zníženie HDL-c na 0,9 mMol/l a menej bolo sprevádzané so štvornásobným rizikom úmrtia pre CHD. Určitý počet výskumov poukázal na to, že hypercholesterinémia podmienená nárastom LDL-c sa prejavila u 54-77% pacientov. Nastavenie krvného cukru je sprevádzané znížením TC a LDL-c.

Test vplyvu /zásahu/ mnohonásobných rizikových faktorov (multiple risk factor intervention trial (MRFIT)) ukázal súvislosť medzi TC a úmrtím v dôsledku srdcovej choroby u pacientov s DM. Získané výsledky ukazujú, že zvýšená hladina cholesterolu u pacientov s cukrovkou spôsobuje zvýšené riziko ich úmrtia na srdcovú chorobu. V každom prípade viedla táto zvýšená hladina cholesterolu k zvýšenej (3-4 krát) CHD mortalite/úmrtnosti, ako tomu bolo u pacientov bez zvýšeného cholesterolu.

Analytici, ktorí sa musia opierať o nie veľmi početnú literatúru hovoria, že ešte stále neexistuje optimálne ošetrenie porúch lipidov u pacientov s DM. K tomu sa pridáva skutočnosť, že dyslipidémia u diabetikov momentálne nie je liečená takmer vôbec; známe lieky sú veľmi drahé.

Cieľ: Táto štúdia chce preukázať dynamiku metabolizmu lipidov a účinnosť kombinovanej laserovej terapie (CLT) u pacientov s IDDM a NIDDM.

  1. Použitie kombinovanej laserovej terapie umožňuje odstúpiť od podávania hypolipidemických a lipotrópnych účinných látok, nakoľko ako výsledok našej štúdie môžeme dokázať pozitívny dlhodobý účinok týkajúci sa najdôležitejších patogenicky signifikantných zmien metabolizmu lipidov: významné zvýšenie HDL-c v ranej katamnéze (do 6 – 10 mesiacov) a zníženie LDL-c. Zároveň sme namerali jasné zníženie TC, TG až na normu, alebo na jej hornú hranicu. AR sa znížilo viac ako trojnásobne a pomer LDL/HDL-c dvojnásobne.
  2. Použitie tohto CLT ošetrenia u pacientov s IDDM a NIDDM umožňuje dosiahnuť jasné, pozitívne dlhodobé účinky na metabolizmus uhľovodíkov, pričom môžu byť súčasne znížené dávky inzulínu a cukor upravujúcich liekov. Taktiež sa týmto dosiahne zlepšenie mikrocirkulácie.

Záver: Táto štúdia sa uskutočnila ako tzv. kombinovaná laserová terapia, čo znamená že popri intravenóznej aplikácii lasera, sa pečeň, pankreas a slezina ožiarili laserom zvonku, transkutánne. Pritom sa zistilo zníženie lipidových parametrov dosahujúce takmer účinok statínov, tak ako výrazné zníženie rôznych typických diabetických komplikácií ako je retinoa angiopatia.

Novinky

17.03.2016 | Výpredaj skladu Kingray: bio kokosový olej 400ml exp. 2016
Výrobca je na trhu od roku 1931 a venuje sa predaju výhradne BIO produktov na BIO pôde od roku 1995. Výrobca je kontrolovaný certifikačnou inštitúciou v Holandsku, ktorá testuje kvalitu bio pôdy v Nemecku a chodia na pravidelné kontroly pôdy, technológických postupov a výrobných strojov. Majú dokonca certifikát forestgarden system.

17.03.2016 | Predstavujeme najlepšie sérum v testoch!
1. Priemerný nárast (zlepšenie) hydratácie pleti po 4 týždňoch je o 31,19 percent. 2. Priemerný nárast (zlepšenie) elasticity (pružnosti) pleti po 4 týždňoch je o 28,73 percent. 3. Priemerný nárast (zlepšenie) textúry pleti (drsnosti) po týždňoch je o 34,48 percent. 4. Hodnotenie zákazníkov: Počas používania séra po dobu 4 týždňov počas testovania sa nepreukázali žiadné nežiadané vedľajšie alebo patologické reakcie, v tolerancii sérum získalo najvyššie možné hodnotenie a používateľky v teste ho ohodnotili priemerne hodnotením "veľmi dobrý". Viac info

17.03.2016 | Akcia mesiaca na všetky pleťové séra platí len do konca marca!
Široký výber najlepších pleťových sér v najlepších cenách. Akcia mesiaca Marec 2016. Viac info

05.01.2016 | Veľká novoročná AKCIA: Devee Hyaluron sérum 30ml
Platinové sérum s kyselinou hyaluronovou. Najlepšia cena aká tu ešte nebola! Viac info

29.12.2015 | Akcia: Stabilizátor krvného tlaku Jintong
Trápi Vás vysoký krvný tlak? Ako znížiť krvný tlak inak? Viac info

Twitter

Zobraziť všetky novinky »

Užitočné odkazy

bioquant.sk
Stránka o ožarovaní krvi Viac info

kingray.eu
E-shop s ponukou laserov, biolámp, výživových doplnkov a ďalších produktov pre krásu a zdravie Viac info

bioanion.eu
Aniónové hygienické vložky BIOanion® Viac info

biogene.eu
Biolampy BIOgene na domáce a profesionálne použitie. Viac info

bioquant.eu
Prístroje BIOquant® na laserové ožarovanie krvi, zlepšenie reologických vlastností krvi a celkového zdravotného stavu človeka. Viac info